INFORMACJE

LINIA1.GIF (2789 bytes)

 Uroczystości odpustowe w Hrubieszowie
i oficjalne ustanowienie tamtejszego Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej

W dniach 5-6 września br. odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej w Hrubieszowie doroczne uroczystości odpustowe z okazji święta Narodzenia NMP. W tym roku szczególnie dziękowano Panu Bogu za koronację cudownego Obrazu MB Sokalskiej, gdyż dokładnie 8. września mija 285. rocznica tego historycznego wydarzenia oraz wspominano 7. rocznicę intronizacji Obrazu w nowym miejscu kultu w Hrubieszowie.

 Podczas uroczystej Mszy św. ks. bp Wacław Depo, Biskup Ordynariusz Zamojsko-Lubaczowski dzięki staraniom proboszcza i gwardiana hrubieszowskiego o. Wenancjusza Stasiuka oraz poparciu Prowincjała Bernardynów o. Czesława Gnieckiego, oficjalnie uznał i specjalnym dekretem nadał kościołowi pw. św. Stanisława Kostki – sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej – kanoniczny status Diecezjalnego Sanktuarium Maryjnego.

Szerzej na temat przebiegu uroczystości i galerię zdjęć można zobaczyć na Stronie klasztoru w Hrubieszowie

 

 Zmarł + o. Martynian Darzycki (1918-2009)

    Wybitny zakonnik, niemalże legenda przetrwania Bernardynów na Ukrainie podczas sowieckiego reżimu. Był zesłany na łagry na Kołymie, gdzie przeżył 6 lat. Po powrocie dalej służył ludziom na Ukrainie jako ksiądz i zakonnik, podtrzymując tam także - w sposób tajny - istnienie zakonu bernardynów, przygotowywując do święceń nowych zakonników.  Zmarł na Ukrainie.   O jego życiu przeczytaj więcej TUTAJ.
 


Nowy Generał i zarząd Zakonu Braci Mniejszych

    Podczas Kapituły Generalnej Zakonu Braci Mniejszych (trwającej w Porcjunkuli w Asyżu od 23 V - 20 VI), w czwartek 4 VI, wybrano nowego ministra generalnego. Jest nim ponownie o. José Rodríguez Carballo OFM, który kierował zakonem w poprzednim sześcioleciu: 2003-2009. Przysługuje mu tytuł i pieczęć ministra generalnego "całego zakonu braci mniejszych" (Minister Generalis Totius Ordinis Fratrum Minorum). O. Jose Carballo urodził się 11 VIII 1953 r. Profesję uroczystą w zakonie złożył w 1976 r. Pochodzi z Prowincji św. Jakuba z Compostelli w Hiszpanii.

 

Wikariuszem Generalnym Zakonu został wybrany o. Michael Anthony Perry (Minister Prowincjalny Prowincji Najśw. Serca Jezusowego w USA). Ur. w 1954 r.; dr. folozofii.

 

Wybrano także 9 definitorów generalnych dla 9 regionów świata.
Dla krajów słowiańskich (czyli także dla Polski) definitorem został o. Ernest Karol Siekierka (z polskiej Prowincji św. Franciszka z Asyżu). Ur. w 1960 r., dr teologii.

W innych regionach świata definitorami generalnymi zostali: 1) o. Vincent Bduduzi Zungu z Republiki Południowej Afryki dla Afryki i Bliskiego Wschodu; 2) o. Paskalis Bruno Syukur z Indonezji dla Azji i Oceanii; 3) o. Francis Walter ze Stanów Zjednoczonych dla krajów języka angielskiego; 4) o. Roger Marchal z Francji dla Europy Centralnej; 5) o. Vincente-Emilio Felipe Tapia z Hiszpanii dla Hiszpanii i Portugalii; 6) o. Vincenzo Brocanelli z Włoch dla swojego kraju; 7) o. Nestor Inácio Schwerz z Brazylii i o. Julio César Bunader z Argentyny dla krajów latynoamerykańskich.

   

Nowy zarząd OFM na wspólnym zdjęciu - od lewej stoją:

Roger Marchal z Francji definitor generalny dla Europy Centralnej (OFM); Vincent Bduduzi Zungu z Republiki Południowej Afryki definitor generalny dla Afryki i Bliskiego Wschodu (OFM); Nestor Inácio Schwerz z Brazylii definitor generalny dla krajów latynoamerykańskich (OFM); Michael Higgins z USA - minister generalny (TOR); Vincenzo Brocanelli z Włoch definitor generalny dla Włoch (OFM); Mauro Jöhri ze Szwajcarii - minister generalny (OFMCap); Michael Anthony Perry z USA - wikariusz generalny (OFM); José Rodríguez Carballo z Hiszpanii - minister generalny (OFM); Ernest Karol Siekierka z Polski - definitor generalny dla krajów słowiańskich (OFM); Encarnación Del Pozo z Hiszpanii - minister generalna (OFS); Vincente-Emilio Felipe Tapia z Hiszpanii definitor generalny dla Hiszpanii i Portugalii (OFM); Marco Taska z Włoch - minister generalny (OFMConv); Francis Walter z USA definitor generalny dla krajów języka angielskiego (OFM); Julio César Bunader z Argentyny definitor generalny dla krajów latynoamerykańskich (OFM); członek OFS z Włoch; Paskalis Bruno Syukur z Indonezji dla Azji i Oceanii (OFM).

 

Czuwanie w intencji powołań - Kalwaria 13/14 VI 2009

          Po hasłemZaufać i odpowiedzieć Bogu, który powołuje odbędzie się 13/14 czerwca 2009 r. VI Ogólnopolskie Czuwanie modlitewne w intencji powołań w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Będziemy modlić się w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI, biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele Chrystusowym oraz w intencji młodych ludzi stojących przed wyborem drogi życiowej. Naszą modlitwą otoczymy również Sługę Bożego Jana Pawła II, prosząc Boga o rychłą jego kanonizację. W programie czuwania, oprócz modlitwy, będzie koncert ewangelizacyjny zespołów oraz świadectwa osób różnych stanów.

Czuwanie modlitewne prowadzić będą przedstawiciele zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, seminariów duchownych i młodzież.

Serdecznie zapraszamy do Kalwarii - Ojcowie Bernardyni

Tutaj zobacz szerzej o idei czuwania i jego program


Książka "Oto jestem - Kapłani o powołaniu"

    Ukazała się nowa książka Kajetana Rajskiego: "Oto jestem. Kapłani o powołaniu", ze słowem wstępu JE ks. abp. Józefa Michalika i JE ks. bp. Wojciecha Polaka. Poświęcona jest tematowi powołania do kapłaństwa. Zawiera m.in. świadectwa 40 biskupów, księży i ojców zakonnych o swojej drodze do powołania i drodze kapłańskiej. Ma niejako pomóc młodym ludziom w rozpoznaniu swojego powołania.
Publikacja ta wpisuje w rozpoczynający się 19 czerwca Rok Kapłaństwa, ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI. 
Książkę w cenie 19.50 zł można zamówić w wydawnictwie Biblos - http://biblos.pl/?s__karta.id__721


Zmarł o. Jan Kapistran Banach (1931-2009)

    W niedzielę 15 maja 2009 r., w Godzinie Miłosierdzia odszedł do Pana nasz Współbrat O. Jan Kapistran Banach OFM.  Urodził się 18 X 1931 r. w Kondratach na Lubelszczyźnie. W osiemnastym roku życia wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji OO. Bernardynów. Ostatnie 20 lat swojego zakonnego życia spędził w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Pogrzeb zmarłego miał miejsce 20 maja w Rzeszowie. Uroczystej Mszy św. pogrzebowej przewodniczył J. E. ks. bp Kazimierz Górny. Na modlitwie zgromadzili się licznie kapłani, bracia i siostry zakonne, klerycy i nowicjusze, a także tłum wiernych.
Bliższe informacje można odnaleźć na stronie domowej klasztoru w Rzeszowie.
O ś.p. o.Janie Kapistranie Banachu
O pogrzebie

 


Święcenia diakonatu

4 maja 2009 r. w bazylice kalwaryjskiej odbyły się święcenia diakonatu, które z rąk bpa Jana Szkodonia otrzymali czterej nasi współbracia:
- br. Anicet Gruszczyński,
- br. Bartymeusz Kędzior,
- br. Ezechiel Lasota z klasztoru w Opatowie Kieleckim,
- br. Erhard Olwert z klasztoru we Freiburgu.

Życzymy im wytrwałości w powołaniu i prosimy o modlitwy w ich intencji.


Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich

3 maja 2009 r. sześciu naszych współbraci obchodziło jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich:
- o. Doroteusz Lipiński z klasztoru w Kole,
- o. Wiesław Murawiec z klasztoru w Krakowie,
- o. Petroniusz Powęzka kapelan sióstr Bernardynek w Łowiczu,
- o. Mikołaj Rudyk z klasztoru Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej,
- o. Franciszek Rydzak z klasztoru w Tarnowie,
- o. Kazimierz Żuchowski z klasztoru w Krakowie.
Warto podkreślić, że otrzymali oni święcenia z rąk ówczesnego biskupa archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły.


Międzynarodowa Kapituła Namiotów

    W ramach obchodzonego Jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia reguły zakony franciszkańskiego zorganizowano w Asyżu i Rzymie w dniach 15-18 kwietnia 2009 r., międzynarodową Kapitułę Namiotów. Wszystkie informacje na ten temat można odnaleźć na specjalnej stronie internetowej http://www.capitolostuoie2009.org/pol_home.html


Wyjątkowy Grób Pański w Lublinie

Nowy kościół OO. Bernardynów w Lublinie - choć dopiero w surowym stanie budowlanym - już mieścił w sobie okazały Grób Pański, wystawiony na czas Triduum Paschalnego. Panoramiczny grób zbudowany został przez o. Cypriana Moryca (historyka sztuki) wraz ze studentami historii sztuki KUL. Panorama namalowana została na wzór słynnej panoramy grobu Chrystusa z kościoła Bernardynów w Krakowie. Oto kilka fotek.

   

Liturgia Wielkiego Tygodnia odbywała się w Lublinie jeszcze w starym kościele, natomiast w Wielki Piątek procesja prowadziła do grobu w nowym kościele. Tutaj też miała miejsce niedzielna Msza Rezurekcyjna


Kościół Bernardynów w Rzeszowie Bazyliką Mniejszą

    12 września 2008 r. kościół bernardynów w Rzeszowie - Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej - decyzją Watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów otrzymał godność bazyliki mniejszej. Jest to pierwsza świątynia w diecezji rzeszowskiej podniesiona do tej godności. Dzień 12 września będzie także odtąd obchodzony w Rzeszowie jako uroczystość Matki Bożej Rzeszowskiej.

      Uroczystość zgromadziła kilka tysięcy osób. Mszy św. przewodniczył metropolita lwowski kard. Marian Jaworski, a abp Edward Nowak z Rzymu wygłosił homilię i ogłosił dekret.

      Tytuł bazyliki mniejszej nadaje się kościołom, które mają szczególne znaczenie historyczne i duszpasterskie w danej diecezji lub mieście. Świątynia musi się też odznaczać bogatą działalnością duszpasterską, liturgiczną, katechetyczną i kulturową.
      Sanktuarium Pani Rzeszowa jest istotnie szczególnym miejscem dla miasta i okolicy. Jest to najstarsze sanktuarium w diecezji. Matka Boża Rzeszowska jest ogłoszona patronką miasta Rzeszowa. Tutejszy kościół bernardynów codziennie tętni życiem.  - zarówno za sprawą całodziennej spowiedzi, jak i pięknego zwyczaju mieszkańców miasta i okolic, którzy wstępują codziennie do tego kościoła na modlitwę przed lub po pracy czy szkole. Jest to miejsce, gdzie na ludzi spływają obfite łaski za wstawiennictwem Matki Bożej.
      Tytuł bazyliki mniejszej, to wielkie wyróżnienie zarówno dla Bernardynów, jak i dla przychodzących do tej świątyni pielgrzymów.

Bernardyni mają jeszcze 2 bazyliki; w Leżajsku i Kalwarii Zebrzydowskiej

Zobacz także: Klasztor w Rzeszowie
http://www.diecezja.rzeszow.pl/?q=node/2097


Płyta CD o. Rolanda Pancerza "Na zawsze z Tobą"

   Nasz zakonnik o. Roland Pancerz - były członek zespołu San Damiano (pochodzący z Rzeszowa, a pracujący obecnie w Kalwarii) nagrał płytę CD, która zawiera jego kompozycje. Utwory wykonują różni wokaliści i instrumentaliści (także ci z zespołu San Damiano) określeni nazwą "Seven Sounds". Płyta nosi tytuł "Na zawsze z Tobą" i zawiera 12 ciekawych utworów. Opracowaniem płyty i wydaniem zajęło się nasze zakonne Studio Nagrań "fanfara". Bliższe informacje na tej stronie.


ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

 19 VI 2008 r. w bazylice kalwaryjskiej, pięciu bernardyńskich diakonów przyjęło sakrament kapłaństwa z rąk ks. bpa Jana Szkodonia.

Święcenia otrzymali: o. Kordian Tarchała ze Skrzyszowa k. Tarnowa, o. Konrad Cholewa z Bieńkówki k. Suchej B., o. Florencjusz Grabarczyk z Łęczycy, o. Paweł Furmanik z Krakowa, o. Ludwik Żołnierczyk z Myślenic. Życzymy im obfitej łaski stanu i gorliwości w posłudze kapłańskiej, a was prosimy o modlitwę w ich intencji.

Zobacz szerszy opis i zdjęcia na stronie kalwaryjskiej


Kapituła Prowincjalna 2008

Nasza Zakonna Prowincja OO. Bernardynów przeżywała w dniach 3-6 czerwca 2008 r. kapitułę zakonną, która odbywa się regularnie co 3 lata. W tym roku miała miejsce w naszym klasztorze w Leżajsku, który obchodzi 400-lecie przybycia Bernardynów na to święte miejsce. Dzień rozpoczęcia obrad korespondował dokładnie z I-wszą rocznicą kanonizacji św. Szymona z Lipnicy (3.06.2007). W kapitule wzięło udział 34 zakonników, na czele z Ministrem Prowincjalnym o. Czesławem Gnieckim OFM. Obradom przyświecały słowa św. Piotra: „Bracia, starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór” (2 P 1, 10). Przewodnim celem Kapituły było podsumowanie 3 lat życia zakonnego i posługi duszpasterskiej w naszej Prowincji oraz wybór nowego Zarządu Prowincji na następne 3-lecie.

Nowi członkowie zarządu (definitorzy) to:

o. Kazimierz Kowalski, o. Ernest Paradysz, o. Kajetan Kowalski, o. Henryk Hajzler, Br. Albert Mocarski.
 

 

   

(tutaj bliższe informacje o zarządzie i różnych referatach zakonnych
- dane będą uzupełniane w miarę wprowadzanych zmian)


o. Herkulan Malczuk OFM - trzecim bernardyńskim biskupem na Ukrainie

Odessa, 3 V 2008 r.

3 V w Odessie, na Ukrainie, odbyły się święcenia biskupie o. Piotra Herkulana Malczuka OFM. Jest to trzeci z kolei biskup na Ukrainie, wybrany spośród bernardyńskiej Prowincji Św. Michała Archanioła.( www.ofm.org.ua/ ) Wcześniej konsekrowani zostali: o. bp Stanisław Szyrokoradiuk i o. bp Maksymilian Dubrawski.

Zobacz więcej na ten temat

 

 


Zawsze aktualne informacje o wydarzeniach w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
zobacz oficjalną stronę Sanktuarium


Poświęcenie zakonnego Studia Nagrań "FANFARA" w Lublinie

O. Prowincjał Czesław Gniecki, podczas wizytacji klasztoru w Lublinie w grudniu 2007 r. dokonał poświęcania dwóch nowych pomieszczeń studia nagrań i wydawnictwa fonograficznego "fanfara".  Studio to należące do zakonu OO. Bernardynów, a założone i prowadzone w Lublinie przez o. Juliana Śmierciaka, funkcjonuje już od kilku lat, jednak dotychczas korzystało w większości z pomieszczeń studyjnych Instytutu Muzykologii KUL. Teraz studio może bardziej rozwinąć swoją działalność mając do dyspozycji w lubelskim klasztorze własne pomieszczenia , które są zaprojektowane na bardzo wysokim poziomie akustycznym. Studio "fanfara" funkcjonuje bardziej jako fundacja niż firma komercyjna, gdyż wszelkie dochody studia przekazywane są na  tzw. działalność statutową Zakonu. Obecnie najpilniejszą potrzebą jest budowa nowego kościoła przy klasztorze Bernardynów w Lublinie. Studio wspiera także inne działania w branży muzycznej i kulturalnej. Współpracuje z wieloma kompozytorami, dyrygentami, orkiestrami, chórami i solowymi muzykami, a także aktorami. Rocznie studio wydaje od kilku do kilkunastu płyt muzycznych. Jest to głównie muzyka klasyczna i religijna, ale także różne projekty komercyjne, jak reklamy, muzyka filmowa, audiobooki itp.  Niektóre płyty można zakupić w sklepiku internetowym, dostępnym na stronie internetowej studia.  Zapraszamy do współpracy.

   
Inne fotografie na stronie studia


NOWA PLACÓWKA MISYJNO – DUSZPASTERSKA OO. BERNARDYNÓW
W MISIONES (ARGENTYNA)

            Dnia 23 czerwca 2007 OO. Franciszkanie (Bernardyni) z Polskiej Prowincji Niepokalanego NMP przyjęli placówkę misyjno – duszpasterską w miejscowości Puerto Libertad (Diecezja Puerto Iguazu - Prowincja Misiones – Argentyna). 
     Uroczystą Mszę św. koncelebrowaną przewodniczył Jego Ekscelencja Ks. Biskup Marcelo Raul Martorell – z Puerto Iguazu wraz z kapłanami – pracownikami Kurii z Puerto Iguazu oraz z sąsiednich miejscowości.  O. Sewerynowi towarzyszył współbrat zakonny O. Jerzy Jacek Twaróg ofm. Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie z Martin Coronado.

Po homilii, w obecności Ks. Biskupa, kapłanów i wiernych – O. Seweryn Leszek Matyasik ofm. złożył wyznanie wiary. Tym samym po odczytaniu dekretu został mianowany nowym Proboszczem Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Puerto Libertad na czas sześciu lat. W połowie sierpnia br. O. Sylwan Jerzy Jędryka ofm. po powrocie z urlopu dołączy do O. Seweryna jako wikariusz parafialny.

Parafia w Libertad ma pod opieką duszpasterską dwanaście kaplic dojazdowych. OO. Franciszkanie z Libertad zajmą się również duszpasterstwem wśród Polaków w sąsiedniej miejscowości Wanda, gdzie będą odprawiać polskie nabożeństwa w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej.

 O. Sewerynowi i O. Sylwanowi życzymy zdrowia i mocy Bożej w nowej pracy duszpasterskiej. Szczęść Boże !


kliknij by powiększyć


ZŁOTY JUBILEUSZ - 50 LAT POLSKIEGO OŚRODKA KATOLICKIEGO
OO. FRANCISZKANÓW – BERNARDYNÓW
W MARTIN CORONADO -  13 MAJA 2007

 W niedzielę 13 Maja 2007 miały miejsce obchody Złotego Jubileuszu 50-lecia Polskiego Ośrodka Katolickiego OO. Franciszkanów – Bernardynów w Martin Coronado /Buenos Aires/. Uroczystościom przewodniczył Prowincjał OO. Bernardynów O. Dr Czesław Gniecki z Krakowa wraz z Definitorem O. Henrykiem Hajzlerem.

Tutaj więcej na ten temat


KONCERTY ORGANOWE i KAMERALNE
w Leżajsku

 Cykl letnich koncertów w każdy poniedziałek o godz. 19.00
od czerwca - do sierpnia
zobacz stronę klasztoru


W klasztorze w Lublinie powstała
"Kawiarenka Pod Aniołkiem"
dla dzieci, młodzieży i ich rodzin
Zobacz opis i fotografie


Ostatnia aktualizacja:  15 września 2009